استفاده از گوشی لیتمن تقلبی ممکن است تشخیص بالینی شما را دچار خطا کند. بازار پرسود گوشی پزشکی لیتمن باعث شده بسیاری از سودجویان با فروش گوشی لیتمن تقلبی در وبسایت، تلگرام و اینستاگرام با قیمت بسیار پایین‌تر از سایر فروشگاه ها، سودهای کلانی به جیب بزنند. بنابراین دانستن فرق گوشی پزشکی لیتمن اصل و تقلبی و توانایی تشخیص اصالت گوشی پزشکی لیتمن به شما برای تهیه محصول با کیفیت و قیمت مناسب کمک بسیاری می‌کند.

با افزایش تعداد فروشنده‌هایی که از طریق سایت‌های آمازون و eBay گوشی‌های لیتمن تقلبی (چینی و پاکستانی) را بجای گوشی لیتمن اصل به فروش می‌رسانند، شرکت ۳M (مالک برند لیتمن) برنامه گسترده‌ای برای ثبت نام توزیع‌کنندگان مجاز (Authorized Distributor) گوشی‌های پزشکی خود در سراسر غرب اروپا آغاز کرد.

تجارت گوشی‌های پزشکی لیتمن تقلبی جان بسیاری از بیماران را به خطر انداخته است و ممکن است در شرایط اورژانسی شما را در تشخیص دچار اشتباه کند. گوشی‌های لیتمن تقلبی نسبت به لیتمن اصل کیفیت سمع به مراتب پایین‌تری دارند و با این گوشی‌ها امکان شنیدن طیف کامل صداهای بدن وجود ندارد.

اما فرق استتوسکوپ لیتمن اصل و تقلبی در چیست؟ تشخیص اصالت استتوسکوپ لیتمن چگونه انجام می‌شود؟

قیمت: فروشندگان گوشی‌های لیتمن تقلبی گوشی‌های خود را با قیمت بسیار پایین‌تر از میانگین قیمت بازار (۲۰ – ۳۰ درصد کمتر) ارائه می‌کنند و محدودیتی برای فروش گوشی با این قیمت ندارند. برخی هم قیمت نزدیک به میانگین بازار یا حتی بیشتر از آن (!) ارائه می‌کنند. بنابراین قیمت‌گذاری دلیلی بر اصل بودن لیتمن نیست!

اگر دانشجوی پزشکی یا پزشک عمومی هستی، بیا قیمت گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک ۳ رو ببین!

فروشنده: فروشندگان بسیاری در آمازون و eBay، گوشی پزشکی لیتمن تقلبی را به جای استتوسکوپ لیتمن اصل به فروش می‌رسانند. در ایران هم افراد بسیاری در تلگرام و اینستاگرام در حال عرضه گوشی پزشکی لیتمن تقلبی با قیمت‌‌های بسیار پایین هستند. بنابراین خرید از فروشگاه‌های معتبر شما را تا حدودی از اصل بودن گوشی پزشکی لیتمن خود مطمئن می‌کند.

قبل از خرید گوشی پزشکی لیتمن، حتما از صحت نام، تلفن، نشانی دقیق فروشگاه و مجوزهای مربوطه اطمینان حاصل کنید و از کسانی که از آن فروشگاه خرید داشته‌اند در مورد کیفیت محصول و تجربه خرید از فروشگاه پرس‌وجو کنید.

شکل جعبه: جعبه به خوبی از گوشی در برابر ضربات فیزیکی محافظت می‌کند.حتما به هولوگرام لیتمن بر روی جعبه دقت کنید. اگر جعبه محصول بطور غیرطبیعی سبک باشد یا کیفیت چاپ جعبه نامطلوب باشد، حتما نسبت به اصالت گوشی پزشکی لیتمن خود تردید داشته باشید.

تشخیص اصالت لیتمن

تشخیص اصالت لیتمن

سَری گوشی (eartips): سری‌های گوشی لیتمن اصل با راحتی کامل وارد گوش می‌شوند، کاملا با گوش fit می‌شوند و صداهای مزاحم اطراف را حذف می‌کنند. اگر سری‌های گوشی سفت، سخت و شکننده باشند احتمالا استتوسکوپ لیتمن شما تقلبی است.

لوله گوشی: لوله گوشی یکی از مهمترین معیارها برای تشخیص لیتمن اصل از تقلبی است. گوشی‌های لیتمن تقلبی دارای لوله بسیار براق و سفت و شکننده هستند درصورتیکه گوشی‌های لیتمن اصل دارای لوله انعطاف پذیر هستند و بدون آسیب خم می‌شوند.

بهترین تشخیص اصالت گوشی های پزشکی لیتمن : شایعه هایی که برای تشخیص اصالت گوشی های لیتمن به خریدار گفته شده است.
بعضی از فروشندگان گوشی ها لیتمن با دروغ های از سر نا آگاهی یا برای اینکه محصول خود را به فروش برساند وارد بازار گوشی های پزشکی لیتمن می‌کند که گاهاً باعث آسیب و ایجاد شبهات بی دلیل برای خریداران محترم می شود.
چند موارد از این دسته نا آگاهی که وارد بازار گوشی های پزشکی شده است را نام میبریم.

شایعه اندازه تیوپ گوشی یک استاندارد دارد.
گوشی های لیتمن بر اساس سفارش هر کشور ابعاد و اندازه تیوپ خود را تغییر می دهد که گاها در سفارش بعضی از کشورهای اروپایی اندازه تیوپ گوشی های پزشکی با سفارش کشور دیگر متفاوت است و به دلیل واردات از کشور های اروپایی مختلف به کشور ایران گاها ممکن است اندازه ها متفاوت باشند. ولی باید کیفیت و جنس تولید شده آن همان باشد که در خود وبسایت اصلی لیتمن ذکر شده است.

فونت استفاده شده روی سری گوشی های پزشکی ابعاد و اندازه مشخص دارد این درحالی است این حرف اشتباه اس گوشی های تولید شده سال 2019 به قبل با فونت کوچک سریال خود را بر روی گوشی لیتمن هک می کند که تولیدهای سال 2019 به بعد کمی بزرگتر است ولی نوع نوشتار و فونت استفاده شده همان است

بهترین ملاک تشخیص درخواست ثبت کد ریجستری در وبسایت اصلی لیتمن آمریکا است.

محافظت از گوشی پزشکی با کیف مخصوص

اگر گوشی پزشکی (حتی مدل‌های غیر از لیتمن) رو داری و هنوز براش کیف نخریدی، بدون که ریسک بزرگی کردی! چون نگهداری گوشی پزشکی در جیب روپوش، درون کوله پشتی و … می‌تونه آسیب جدی به لوله گوشی وارد کنه و خطر گم شدنش رو افزایش بده! بهت توصیه میکنم همین الان یه کیف گوشی پزشکی برای خودت بخر.

نحوه قرارگیری گوشی درون جعبه: استتوسکوپ لیتمن باید به راحتی و بطور کامل درون جعبه قرار بگیرد. در گوشی لیتمن تقلبی معمولا زاویه حاده مناسب را ندارند.

 

تست عدم نشتی (Patency): اگر انگشت خود را روی سری های گوشی قرار دهید و لوله‌های گوشی را به سمت هم فشار دهید می‌توانید حرکت دیافراگم را مشاهده کنید. این حرکت در استتوسکوپ لیتمن اصل دیده می‌شود و بسیاری از گوشی‌های پزشکی لیتمن تقلبی از این طریق شناسایی می‌شوند. توجه کنید برای مشاهده حرکت دیافراگم بزرگ، سوراخ روی stem گوشی به سمت دیافراگم بزرگ باشد؛ با چرخاندن چست‌پیس به میزان ۱۸۰ درجه می‌توانید بین دیافراگم بزرگ و کوچک سوییچ کنید.

قدرت سمع: قدرت سمع استتوسکوپ لیتمن تقلبی بسیار کمتر از استتوسکوپ لیتمن اصل است. برای بررسی این موضوع کافی است کیفیت سمع گوشی لیتمن خود را با گوشی لیتمن دوستان خود مقایسه کنید. توجه کنید بسیاری از گوشی‌های پزشکی تقلبی در چند ماه اول از نظر سمع تفاوت چندانی با گوشی‌های پزشکی اصل ندارند؛ اما پس از ۶ ماه علاوه بر کاهش محسوس قدرت سمع، دیافراگم و ریم اطراف آن آسیب دیده و از استتوسکوپ جدا می‌شود. ضمنا گوشی‌های پزشکی تقلبی نسبت به گوشی‌های پزشکی اصل آسیب پذیری بیشتری نسبت به ضربات فیزیکی دارند و اگر از کیف گوشی پزشکی لیتمن استفاده نکنید حتما عمر کوتاهی خواهند داشت.

نکته: اگر فکر می‌کنید کیفیت سمع گوشی پزشکی لیتمن شما پایین است، دقت کنید که موارد زیر را رعایت کرده باشید:

  • دیافراگم گوشی لیتمن قسمتی است که پوشانده شده و لوگوی لیتمن روی آن دیده می‌شود. bell قسمتی از گوشی است که کمی فرو رفته است و در وسط آن یک سوراخ دیده می‌شود. هنگام استفاده از گوشی اگر سوراخ bell باز باشد یعنی صدایی که می‌شنوید از قسمت bell دریافت میشود (صداهای با فرکانس کم). اما اگر سوراخ قسمت bell بسته باشد یعنی صدا از دیافراگم دریافت می‌شود. هنگام استفاده از گوشی با چرخاندن chestpiece میتوانید حالت سمع راه بین این دو حالت تعویض کنید. قبل از سمع به آرامی روی دیافراگم یا بل ضربه بزنید تا از تنظیم بودن گوشی خود مطمئن باشید.
  • سَری گوشی (eartips) را به درستی در گوش خود قرار دهید. نوک سری گوشی باید به سمت پل بینی (بالای بینی بین دو ابرو) قرار بگیرد چون کانال گوش کمی به سمت جلو متمایل است.
  • برای سمع گوشی را در قسمت مناسب قرار دهید تا صدای مورد نظر خود را با وضوح بالا بشنوید.